Soczewki asferyczne i ich najważniejsze walory

Soczewki asferyczne są coraz częściej wybieraną alternatywą dla klasycznych soczewek – biorąc pod uwagę korzyści, jakie niosą nikogo to nie powinno dziwić. Na tych korzyściach skupimy się w niniejszym artykule.

Soczewki asferyczne i ich rodzaje

Istnieją różne rodzaje soczewek asferycznych, każde wiążą się z własnym zestawem korzyści. Precyzyjne szklane soczewki asferyczne idealnie nadają się do produkcji seryjnej ze względu na możliwość ich naprawdę szybkiej produkcji oraz niskie koszty utrzymania narzędzi do tego niezbędnych.

Polerowane soczewki asferyczne idealnie nadają się do tworzenia prototypów lub małych zleceń ze względu na krótki czas realizacji. Wymagane jest również minimalne specjalne oprzyrządowanie i konfiguracja. Natomiast hybrydowe soczewki asymetryczne są idealne do naprawdę wielu zastosowań z powodu korekcji aberracji sferycznych i chromatycznych.

Korzyści soczewek asferycznych

Najbardziej zauważalną zaletą soczewek asferycznych jest ich zdolność do korygowania aberracji sferycznej. Efekt optyczny, który to wywołuje sprawia, że padające promienie światła skupiają się w różnych punktach podczas formowania obrazu, tworząc rozmycie.

Aberracja sferyczna jest powszechnie obserwowana w soczewkach sferycznych, ale soczewki asferyczne skupiają światło w niewielkim punkcie, powodując względnie brak rozmycia i poprawę jakości obrazu. Aberracja sferyczna jest nieodłącznie związana z podstawowym kształtem sferycznej powierzchni – innymi słowy, idealnie zaprojektowana i wyprodukowana soczewka sferyczna to majstersztyk w dziedzinie współczesnej optyki.