Jak poprawić sytuację w związku?

Wiele osób będąc już w związku zapomina o tym, jak bardzo ważne jest to, żeby poznawać swojego partnera na nowo. Nie możemy zapominać, że cały czas się zmieniamy, a osoba sprzed kilku lat, nie jest już kimś, kim kiedyś była. Jednak zdarza się, że osoby, które są już długo w relacji, nie zauważają zmian w swoim partnerze i wymagają, żeby zachowywał się tak jak kiedyś.

Co to znaczy, że powinniśmy poznawać partnera na nowo?

Będąc już długo w relacji, oczywiste jest, że niektóre cechy charakteru ulegną zmianie, a niektóre nawet znikną. Jednak bardzo często ze względu na tempo pracy, pozostajemy w relacji z osobą, którą znaliśmy kiedyś, nie zauważając, że teraz ta osoba jest kimś innym. Niestety, ale w takich sytuacjach mogą zacząć pojawiać się konflikty wywołane niepewnością w relacji i zmianami, do których niekoniecznie chcemy się zaadaptować. W tym wypadku powinniśmy się zastanowić, czy terapia dla par nie jest czymś, w co powinniśmy zainwestować. Bardzo ciężko jest nam się czasem pogodzić z tym, że osoba, z którą tworzymy już razem długi związek, okazuje się być kimś innym, niż pamiętamy. Sytuacje, w których nie chcemy pogodzić się z faktem tego, że świat wygląda inaczej, niż my pamiętamy, może prowadzić do wielu problemów związanych z zaufaniem. Dlatego, jeśli zależy nam na relacji, a także na własnym zdrowiu psychicznym, to terapia dla par jest niezbędna, ponieważ czasem potrzeba opinii trzeciej osoby, która przepracuje z nami nasz problem. W celu jednak zdiagnozowania problemu potrzebujemy także trochę autorefleksji i zrozumienia, że tak jak nasz partner lub partnerka, tak prawdopodobnie my też się zmieniliśmy. Pamiętajmy zawsze o tym, że relacja nie jest czymś, o czym można zapomnieć, ponieważ związek jest jak roślina, jeśli o niego nie dbamy, to zaczyna umierać.

W czym pomoże nam terapia dla par?

Psycholog lub psychoterapeuta to osoba, która ma świadomość pewnych powtarzalnych wzorców, które zachodzą w życiu każdego człowieka. Dzięki swojej wiedzy, jest on wstanie tak poprowadzić nasze myśli, że znajdziemy rozwiązanie naszego problemu i będziemy w stanie zaakceptować zmieniający się wokół nas świat.