Wiosna? Zacznij działać!

Zdrowie jak nic innego potrafi nas na różne sposoby zaskakiwać. Popularne spadki formy to jedna z najczęstszych „dolegliwości”, na które pacjenci skarżą się na tzw. przednówku. To właśnie w okresie poprzedzającym wiosnę, najczęściej odczuwamy brak motywacji. Rozwiązaniem tego problemu nie powinny być jednak środki farmakologiczne. Wiosna to idealny czas na wprowadzenie do swojego życia kilku zmian wiodących ku lepszemu. Jakich? ABC medycyny chętnie je przedstawi.

C jak centrum uniwersum
W dzisiejszych czasach jedną z najważniejszych umiejętności jest tzw. złapanie balansu. Zapracowujące się na śmierć matki, ojcowie będący ciągle w pracy i babcie gotujące niezliczoną ilość posiłków- to już było. Teraz najważniejsze jest słuchanie własnego zegara.

Zdrowy egoizm (bo tak często to działanie jest nazywane) to umiejętność, której Polacy dopiero muszą się nauczyć. Pędzenie za kolejnym awansem, uczenie się 99 niepotrzebnej nam umiejętności czy uganianie się za zbędnymi ubraniami- zostawmy innym. Od dzisiaj jesteś tylko ty i nikt więcej.

B jak brak zmartwień
Carpe diem, jak mawiali w renesansowej epoce szczęścia. Aktualnie o całkowitym braku zmartwień możemy pomarzyć, jednak warto pamiętać o tym, że nie wszystko jest w życiu najważniejsze. Odpuszczenie kilku kwestii na pewno nie spowoduje trzęsienia ziemi, a da nam chwilę wytchnienia.

Odmawiania najłatwiej nauczyć się w młodym wieku. Im dłużej tkwimy w stagnacji, tym umiejętność ta przychodzi nam trudniej. Brak postawy asertywnej związany jest również z uwarunkowaniami kulturalnymi, które bardzo trudno zmienić.

A jak aktywność
Żyj chwilą! Idź pobiegać, zapisz się na zumbę, albo fitness. Znajdź chwilę czasu na zabawę z czworonogiem na świeżym powietrzu. Niech Twoje tkanki napełnią się tlenem, a mózg odetchnie. Tak właśnie powinna być opisywana aktywność fizyczna.

Jednak Polacy wolą zabarwiać ją na nieprzyjemne kolory i wiązać z trudem i znojem. W odczarowaniu wysiłku fizycznego pomóc mogą różnego typu grupy wsparcia oraz kolorowe ubrania sportowe.