Terapia małżeńska – czy to działa?

Skuteczność poradnictwa małżeńskiego jest bezpośrednio związana z poziomem motywacji zarówno partnerów, jak i czasem. W przypadku niektórych par terapia małżeńska to tak naprawdę doradztwo w sprawach rozwodowych, ponieważ pewne rzeczy już się stały i nic tego nie zmieni. Na przykład jeden lub oboje partnerzy mogli już zdecydować się na zakończenie małżeństwa, a on / ona korzysta z terapii, aby poinformować o tym swojego partnera. Czasami problemy w małżeństwie mogą być zbyt głęboko zakorzenione i długotrwałe, aby poradnictwo było skuteczne.

Na co zwrócić uwagę decydując się na terapię małżeńską?

Ważne jest, aby wybrać terapeutę, który ma doświadczenie w pracy z parami i który jest odpowiedni zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego partnera. Jeśli obaj partnerzy nie czują się dobrze w towarzystwie danego terapeuty, może to negatywnie wpłynąć na postęp – lub jedna osoba może przedwcześnie przerwać terapię.

Terapia małżeńska – im wcześniej, tym lepiej

Kwestia czasu jest istotnym elementem w tym, czy poradnictwo małżeńskie działa. Niestety, większość par czeka zbyt długo, aby sięgnąć po pomoc w naprawie ich małżeństwa. Pary czekają średnio sześć lat zanim zdecydują się sięgnąć po pomoc. Pomyśl o tej statystyce przez kilka minut. Pary mają sześć lat na budowanie do siebie wzajemnej niechęci, zanim rozpoczną ważną pracę związaną z uczeniem się, jak skutecznie rozwiązywać problemy. Ważne jest, aby pary postrzegały konflikt jako nieuchronną część zaangażowanego, romantycznego związku. Przecież każdy związek ma swoje wzloty i upadki, a konflikt jest nieuniknionym tego wszystkiego elementem.