Na czym polega proces rehabilitacji?

Sprawność jest niezwykle ważna w naszym życiu codziennym. Można by rzec, że znacznie ułatwia nasze codzienne funkcjonowanie w życiu prywatnym oraz realizację życia zawodowego. Często jednak zdarzają się wypadki i niepowołane sytuacje w życiu po których konieczna jest rekonwalescencja, powrót do normalności, czyli rehabilitacja. Jeżeli chodzi o czas powrotu do normalnego życia tak naprawdę wiąże się on z rodzajem schorzeń. Jedni wracają dość szybko, inni wymagają długotrwałego procesu leczenia poprzedzonego właśnie rehabilitacją.

Na czym powinna opierać się rehabilitacja?

Powrót do normalności i normalnego funkcjonowania powinien opierać się przede wszystkim na ćwiczeniach fizycznych oraz na terapii poprzedzonej farmakologicznym leczeniem lub też na psychoterapii. Rehabilitacja sama w sobie jest istotnym procesem podczas naszej choroby oraz jej leczenia. Zazwyczaj zaleca się ją lekarz, który stwierdza poziom bólu i poprzedza to diagnozą. Rehabilitacja powinna być w znacznej mierze dostosowana do osoby i postury osoby ćwiczącej. Ćwiczenia związane z powrotem to normalności nie powinny być zbyt trudne. Powinny rozluźnić pacjenta fizycznie i przywrócić wiarę w siebie w zakresie psychicznym. Czasem zdarza się tak, że fizyczne uszkodzenie ciała niesie za sobą nieodwracalne zmiany w sferze psychiki.

Czym różni się rehabilitacja od fizjoterapii?

Choć wydaje nam się, że te słowa mają podobne znaczenie w życiu, to jednak jest inaczej. Znacznie różnią się od siebie, nie tylko pod względem zapisu. Rehabilitacja to nic innego jak przystosowywanie się i powrót do normalnego życia. Fizjoterapia z kolei to nic innego jak leczenie polegające na konkretnych działaniach. Fizjoterapię możemy powiązać z energią mechaniczną, cieplną, oraz świetlną, a także z pracą manualną. Fizjoterapia to dziedzina która skupia się na aspektach fizycznych. Należy pamiętać o tym, że nie zawsze może być tak, że sama wizyta u fizjoterapeuty nam pomoże. Z kolei rehabilitacja odniesie sukces już po pierwszych zajęciach, które pozwolą wrócić do zdrowia.