Kiedy trzeba udać się z psem do weterynarza?

Posiadanie psa to wielka radość, ale również spora odpowiedzialność. Pies to najczęściej członek rodziny, którego kochamy i o którego chcemy dbać jak najlepiej. Niestety, zwierzęta te mogą chorować na schorzenia podobne do tych ludzkich, a my czasami nie dostrzegamy pierwszych sygnałów, że dzieje się coś złego.

Jakie są sygnały, że pies może być chory?

Czasami pierwsze symptomy choroby są przez nas bagatelizowane, albo upatrujemy ich w starszym wieku zwierzęcia. Wydaje nam się, że ospałość i brak energii to kwestia lat, a bardzo często są to właśnie przejawy tego, że w organizmie psa dzieje się coś niedobrego i powinien go obejrzeć weterynarz. Jeśli do tej pory energiczny i wesoły pies nie chce się bawić, unika spacerów i pokłada się, być może towarzyszy mu ból. Niekiedy takie objawy związane są również z cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, a nawet nowotworem. Nie warto ich bagatelizować, ponieważ podobnie, jak w przypadku ludzi, jeśli zdiagnozuje się chorobę odpowiednio wcześnie, można ją wyleczyć.

Każdy weterynarz na pewno zwróci uwagę również na to, że pies zachowuje się inaczej niż zwykle, stał się agresywny, nie widzi lub nie słyszy. Niepokojące objawy to również brak apetytu, wymioty, biegunki lub zatwardzenia. Może być to kwestią źle dobranej karmy, ale również zwiastować poważniejsze problemy. Z wizytą w przychodni nie wolno się też wstrzymywać, jeśli pies wyraźnie utyka.

Jakie badania wykona weterynarz?

W zależności od tego, z jakim problemem pojawimy się w przychodni, lekarz może wykonać różne rodzaje badań diagnostycznych. Pierwszym jest na pewno obejrzenie psa, zajrzenie do paszczy i uszu. Niekiedy zleca się badania krwi, które obrazują stan zdrowia całego organizmu. Starsze psy często cierpią na różne schorzenia, które można leczyć za pomocą farmakologii, którą podaje się psu codziennie. Jeśli lekarz nie jest w stanie ocenić stanu zdrowia zwierzęcia, może też wykonać badanie usg albo zlecić prześwietlenie. Jeśli diagnoza postawiona jest wcześnie, pies może żyć komfortowo i nie odczuwać większych dolegliwości.