Jak zadbać o to, aby kostka była dobrze ułożona?

Wiele osób lubi samemu tworzyć swój ogród od podstaw. Dlatego chcemy Ci pokazać, w jaki sposób zadbać o ułożenie kostki brukowej w taki sposób, żeby wszystko ze sobą współgrało.

Jakie są zasady ustawiania kostki brukowej?

Choć może się wydawać, że jest to coś, co można robić na oko, to nie jest to do końca prawda. Podczas układania kostki brukowej warto się stosować do kilku zasad. Warto jest najpierw stwierdzić to, na jak dużym obszarze będzie układana kostka brukowa. Jeśli to określimy, będziemy musieli mniej więcej wyliczyć, ile kostki będziemy chcieli użyć. Zanim jednak dokładnie określimy ilość materiału, będziemy musieli także określić, co dokładnie chcemy osiągnąć. Czy mamy na celu stworzenie ścieżek wykładanych kostką brukową, czy może coś innego siedzi nam w głowie?

Z takich bardziej ogólnych zasad, trzeba pamiętać, że duża kostka brukowa nie powinna być wykładana na wąskich ścieżkach. Dużo lepiej wygląda drobna kostka, która wije się małymi ścieżkami. Podobnie jest z dużymi podjazdami, gdzie małą kostką może niejedną osobę przyprawić o ból głowy.

Oferta kostki brukowej: https://www.gardenpartner.pl/produkty/libet-kostka-brukowa/

Która kostka brukowa jest najlepsza?

To, którą kostkę brukową wybierzemy, zależy od tego, jaki cel będzie miała ona spełniać. Do najbardziej popularnych należą kostka kamienna, betonowa i taka wykonana z kamieni polnych. Kostka kamienna najlepiej sprawdza się w wykończeniach, do tego jest bardzo wytrzymała. Kostkę betonową można wykorzystywać przy podjazdach oraz w miejscach, gdzie kostka może ulec łatwemu zniszczeniu. Natomiast kostka z kamieni polnych służy głównie do celów ozdobnych. Nie jest ona, zbyt wytrzymała, jednak dzięki temu, jak się prezentuje, każdego, kto ją zobaczy, na pewno zwali z nóg. Nie chodzi jednak tylko o to, żeby wybrać odpowiednia kostkę brukową. Bardzo ważne jest także zadbanie o to, żeby teren, na którym będziemy układać kostkę, był w miarę równy. Jeśli nie wyrównamy terenu na początku, to nierówności będą się jedynie powiększać. W konsekwencji może się to skończyć tak, że kostka brukowa ocierając się o siebie, zacznie w końcu się kruszyć.