Fachowe porady ortopedyczne dla sportowców

 

Osoby uprawiające sport, nawet typowo hobbystycznie i rekreacyjnie lub rodzinnie, tak samo jak te dopiero rozpoczynające swoją przygodę z aktywnością fizyczną, powinny koniecznie przygotować się do tego w jak najlepszy sposób. Niestety nie chodzi tylko i wyłącznie o rozgrzewkę, dietę i ściągnięcie sobie jakiegoś planu treningowego. Równie ważne, o ile nie ważniejsze, jest właściwe wykonywanie określonych czynności i ćwiczeń, a w szczególności – stawianie nóg i prawidłowy ruch.

Czy ortopeda to właściwy człowiek?

Ludzki organizm jest bowiem bardzo skomplikowany w zakresie układu kostno-szkieletowego i najmniejsze nieprawidłowości mogą dość szybko odbić się na kondycji stawów, powięzi mięśniowych i samych mięśni. Na pewno ortopeda z somedical.pl jest osobą, która może nie tylko doradzić w przypadku już powstałego urazu, ale ma ogromną wiedzę z zakresu doboru odpowiedniego obuwia. Na rynku nie brakuje bowiem specjalnie opracowanych butów do konkretnych dyscyplin sportu, których konstrukcja i budowa teoretycznie ma za zadanie maksymalnie wspierać ćwiczącego w tym, aby prawidłowo stawiał stopę czy stabilizuje ją w odpowiedniej pozycji. Nie zawsze jednak da się takimi rynkowymi modelami trafić we własną budowę anatomiczną stopy czy wzór przeniesienia siły pomiędzy podłożem a stopą ćwiczącego.

Czym kieruje się ortopeda?

Naturalnie ortopeda nie będzie kierował się przy sugerowaniu czy nawet opracowywaniu konkretnej wkładki ortopedycznej pod indywidualne potrzeby pacjenta własnym doświadczeniem i intuicją. Dla w pełni optymalnego efektu końcowego wskazane jest zastosowanie nowoczesnych metod pomiarowych i komputerowej wizualizacji na specjalnej platformie, która pomaga dokładnie oszacować najbardziej przeciążone fragmenty ludzkiej stopy, by przygotować najlepszą możliwą wkładkę albo podeszwę.