Niby takie niewinne, a mogą być bardzo niebezpieczne

W społeczeństwie panuje błędna opinia, że każdy powinien przejść świnkę, ospę czy różyczkę, bo to tylko hartuje organizm. Rodzice uważają, że ich dzieciom nic nie grozi. Organizują nawet specjalne przyjęcia, by dzieci zachorowały, bo im szybciej je przejdą, tym lepiej. Nie zdają sobie sprawy, że narażają dzieci na ogromne niebezpieczeństwo. A wiedza na ten temat powinna być takim abc medycyny.

Jakie są objawy chorób zakaźnych wieku dziecięcego?

Najpopularniejszą chorobą zakaźną jest ospa wietrzna. Najczęstsze jej symptomy to wysoka gorączka, wysyp swędzących krost, które obejmują całe ciało łącznie ze skórą głowy. Leczenie tej choroby polega przede wszystkim na łagodzeniu świądu poprzez smarowanie wykwitów specjalną emulsją. Chory musi też być odizolowany od innych przez 10 dni. Różyczka to kolejna choroba wieku dziecięcego. Ma ona znacznie łagodniejszy przebieg niż ospa. Podczas jej trwania dziecko ma różowe plamy na twarzy i brzuchu i nieco powiększone węzły chłonne. Chory musi pozostać w domu przez 7 dni, po tym czasie wysypka znika, a on sam nie zaraża już innych. Świnka charakteryzuje się opuchlizną ślinianek, wysoką temperaturą i trudnościami w przełykaniu pokarmów. Pacjent musi przebywać w domu przez 14 dni. Izolacja, pozostawanie w cieple i lekkostrawna dieta to takie abc medycyny- co do zakaźnych chorób wieku dziecięcego.

Jakie są powikłania po tych chorobach?

Po ospie może wdać się ropne zapalenie skóry, mogą być problemy ze stawami czy nerkami, a dodatkowo może pojawić się zapalenie płuc. Powikłania po różyczce zdarzają się rzadko. Najczęstsze to małopłytkowość, zapalenie mózgu i stawów. Świnka niewyleczona może prowadzić głuchoty, niepłodności, a nawet cukrzycy. Najlepszą metodą na uniknięcie tych przykrych powikłań- są obowiązkowe szczepienia na wyżej wymienione choroby.