Migrena-choroba o bardzo gwałtownym przebiegu

Mówi się, że od bólu głowy się nie umiera. Zasadniczo jest to prawdą, tyle tylko, że migrena to nie jest zwykły ból głowy. Cierpi na nią spora część społeczeństwa i chociażby dlatego warto wiedzieć, co ją wywołuje i jak się ją leczy. Te wiadomości to takie abc medycyny domowej.

Co wywołuje migrenę i jakie są jej charakterystyczne objawy?

Migrenę wywołuje przede wszystkim silny stres i nadmiar emocji. To on jest odpowiedzialny za to, że naczynka krwionośne tak zwane mediatory rozszerzają się i zaczynają drażnić nasze receptory. To z kolei wywołuje ból i jest przyczyną wielu uciążliwych dolegliwości. Migrenowy ból głowy to taki, który objawia się dużym natężeniem i ma pulsujący charakter. Towarzyszą mu nudności, nadwrażliwość na światło i dźwięki, ucisk po jednej stronie głowy i zmęczenie. Ten rodzaj bólu może być też skutkiem zmiany pogody, spadku ciśnienia czy nadużywania niektórych napojów i pokarmów- na przykład żółtego sera, czy czerwonego wina. W ekstremalnych przypadkach migrena może doprowadzić do tego, iż chory musi odizolować się od czynników zewnętrznych takich, jak światło czy hałas.

Jak leczy się migrenę?

Chory musi przede wszystkim dużo wypoczywać. Leżenie w łóżku to w tym wypadku najlepsza metoda. Zaleca się również zasłonięcie wszelkich zasłon i rolet, bo półmrok sprzyja zwalczaniu migreny. Doraźnie zaleca się stosowanie leków opartych na paracetamolu. Składnik ten skutecznie uśmierza migrenowy ból głowy. Oczywiście można też dokonać zmian w sposobie odżywiania, zwiększyć aktywność fizyczną i ilość godzin przeznaczonych na sen. Jednak zmiany te przyniosą efekt- dopiero po upływie kilku tygodni.