III MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA "Na skrzydłach Wielkiej Wojny 1916-1917. Z historii lotnictwa nad „zapomnianymi” frontami czyli od Frontu Wschodniego po Alpy, Siedmiogród i Macedonię".

12 maj 2017 Autor:  Kasztel w Szymbarku

Po zakończonych sporym sukcesem międzynarodowych konferencjach naukowych Lotnictwo w przełamaniu gorlickim 1915 r. i Lotnictwo nad zapomnianymi frontami Wielkiej Wojny 1915/1916, które miały miejsce w Kasztelu szymbarskim w latach 2015 i 2016, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego i Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, organizują w dniu 18 V 2017 r. kolejne międzynarodowe spotkanie historyków.

TERMIN: 18.05.2017 (czwartek) godz. 10:00 – 16:00
MIEJCE: Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy „Kasztel w Szymbarku”

ORGANIZATORZY:
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego
Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie

III Międzynarodowa konferencja naukowa organizowana jest przez Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz jego gorlickiego partnera Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, w ramach projektu Od Gorlic po Kaukaz, Lewant Alpy i Adriatyk – czyli lotnictwo na Froncie Wschodnim, nad Bałkanami i na Bliskim Wschodzie 1914-1918. Problematyka konferencji dotyczyć będzie wojny powietrznej 100 lat po wydarzeniach z lat 1916-1917 zaś sama konferencja stanie się kolejnym ogniwem zapoczątkowanego badawczego łańcucha i poprzedzać będzie dwie kolejne międzynarodowe konferencje naukowe przygotowywane na lata 2018 i 2019, mające nawiązywać do ww tematyki w stulecie wydarzeń z historii lotnictwa Wielkiej Wojny z lat 1917/1918 i 1918/1919.

Dlaczego ją organizujemy? Wielka Wojna jest okresem w historii XX wieku, który do dziś zapisał się na stałe, nie tylko w mentalności mieszkańców Europy Zachodniej i historyków z tamtej części świata. Działania wojenne na jak i nad Frontami Wschodnim, Bałkańskim, Alpejskim, nad Morzem Adriatyckim oraz na i nad terenami Bliskiego Wschodu są stale w cieniu wydarzeń z i znad Frontu Zachodniego Wielkiej Wojny 1914-1918 r. Zapomina się w nauce zarówno w Europie jak i na świecie jaką rolę odegrało lotnictwo na ww teatrach działań wojennych. Ulega się stereotypowi, że wojenna historia lotnictwa Wielkiej Wojny to głównie wydarzenia znad Francji i Belgii i częściowo znad Alp z lat 1914-1918. Spójrzmy zatem na historię Wielkiej Wojny i piątej broni z trzeciego wymiaru przez pryzmat wydarzeń badanych przez zawodowych historyków zajmujących się badaniami działań lotnictwa nad Frontem Wschodnim, nad Bałkanami i Alpami, sięgającymi w swych planach badawczych po Kaukaz i Lewant pochodzącymi z Republik Czech, Słowacji, Austrii, Włoch, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Serbii, Macedonii, Czarnogóry, Albanii, Rumunii, Bułgarii, Grecji jak i z innych części Europy i Świata.

W ramach konferencji zorganizowany zostanie widowiskowy pokaz lotniczy nad Szymbarkiem  – pokaz akrobacji w wykonaniu dwusamolotowego klucza replik samolotów historycznych z okresu Wielkiej Wojny – Nieuport 11 i Nieuport 17.

Linki

Top
Używamy cookies, aby poprawić naszą stronę internetową. Korzystając z tej strony internetowej, dajesz zgodę używanie plików cookie. More details…